Batikování vajíček patří mezi nejrozšířenější techniky zdobení velikonočních vajíček. Provádí se kombinací barvení a voskování.
Ohřátým voskem kreslíme různé motivy, které mají zůstat v té barvě, kterou vosk překrývá. Tzn. na bílé vajíčko nanášíme vosk na ta místa, která mají ve vzoru zůstat bílá. Pak vajíčko vložíme do barvy, třeba žluté. Barvy používáme od nejsvětlejší po nejtmavší.
Vajíčko vyndáme z barvy a necháme oschnout. Poté naneseme další vosk na místa, která mají zůstat v tomto případě žlutá. Vložíme do další barvy atd.
Po skončení barvení necháme vajíčko oschnout a poté postupně po malých částech zahříváme vajíčko nad svíčkou a stékající vosk rychle stíráme hadříkem nebo ubrouskem.
Kraslice se obalí lístky ze stromů, petrželovou natí, trávou, jedlovými nebo smrkovými větvičkami, poté se zavážou do řídké tkaniny a vaří v odvaru cibulových slupek nebo se ponoří do barvy. Po odstranění tkaniny a rostlin vzniknou otisky přírodního vzoru.
Na tmavě obarvené vajíčko se nalepí sláma, která se musí předem upravit. Ječmenná nebo ovesná sláma musí být silná, aby po rozříznutí a rozžehlení zůstala široká.
Silná ječmená nebo ovesná sláma se nejprve zbaví kolének, nastříhá se na trubičky a namočí se do vody, aby změkla. Mokrou ji po délce rozstřihneme a rozžehlíme horkou žehličkou, aby se nelepila. Potom z ní vystřihujeme různé vzory: hvězdice, kolečka, trojúhelníčky, proužky...
Kraslici začínáme vždy ústředním motivem. Slámu napíchneme špendlíkem, potřeme lepidlem a jednotlivé kousky postupně nalepíme na kraslici.
Sítina jezerní (Juncus Conglomeratus), lidově šáší, se vyskytuje v okolí vodních ploch. Sběr se provádí v listopadu, kdy je nejlépe vhodná ke zdobení. Stébla se oříznou co nejdelší a nechají jeden až dva dny proschnout. Poté si stéblo sítiny na silném konci nepatrně rozevřeme a nehtem palce nebo zápalkou, vytlačíme vatovitou bílou dužinu ven. Po vytlačení se nechává při teplotě 10 - 15°C vyschnout a takto se skladuje, nejlépe v krabici, až do Velikonoc. Přeschlá dužina se láme, čerstvá, nevyschlá dosychá až na vajíčku a vytváří mezery, kterými prosvítá bělejší barva vajíčka a kraslice tak ztrácejí na kráse.
Dužinou postupně omotáváme vajíčko. Dřevěnou špachtlí naneseme trochu lepidla na skořápku a přiložíme dužinu. Vytváříme různé ornamenty, kterými pokrýváme plochu. Vynechaná místa můžeme doplnit kousky textilu nebo barevnými stužkami.
Pro drátování vajíček nejčastěji používáme začátek "z uzlíku". Na konci drátu uvážeme obyčejný uzel, ale nedotahujeme. Do vzniklého očka začneme drátovat. Můžeme začít malým počtem smyček a postupně přidávat (do jednoho obloučku udrátovat více smyček), nebo rovnou velkým počtem a pak pokračovat: jeden oblouček=jedna smyčka. Když máme hotové asi tři řady, můžeme počáteční uzel utáhnout. Vznikne delší cíp, který pak vložíme do dírky ve výdutku - práce na vajíčku lépe drží a snáze se s ní manipuluje. Vajíčko začínám drátovat na širším konci. Práce se uchytí dřív než pokud začneme naopak.
Nejjednodušší technikou, co se týče zdobení vajíček je broušení. Stačí mít jen vajíčko co nejtmavší nebo obarvené, mít čím brousit nebo vyškrabávat a umět trochu malovat nebo alespoň obkreslovat. Brousit můžeme buď hobby vrtačkou nebo levnější variantou bateriovou manikúrou.
Patchwork je jednoduchá technika, kdy skládáme a špendlíme jednotlivé kousky látek na polystyren.
Polystyrénové vajíčko si rozdělíme na šest přibližně stejných dílů, které si vyznačíme tužkou. Ostrým nožíkem všechny linie prořízneme, abychom tam mohli vložit látky. Ustřižený kousek látky přiložíme ke kraji vybrané linie, prsty mírně vypneme a nožem látku začneme zastrkávat do zvolené linie. Upravíme jednu i druhou stranu linie a látku vypneme. Poté postupujeme s dalšími barevnými látkami u dalších linií až je celé vajíčko celé barevné.
Vajíčka zdobené háčkovanou "pavučinkou" jsou také velmi efektní. Různorodost vzorů a možnost užití mnoha druhů přízí a nitek umožňují vytvoření krásných originálů.